Το Εσπερινό Γυμνάσιο Χίου – Λ.Τ. στο Στρασβούργο!

Η ημερολογιακή χρονιά κλείνει με τον καλύτερο τρόπο για το σχολείο μας, αφού από το Γραφείο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου μας ανακοινώθηκε ότι το Εσπερινό μας Γυμνάσιο με Λυκειακές Τάξεις, μετά την εξαιρετική επίδοσή του στο Πρόγραμμα “Σχολεία-Πρέσβεις του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου”, επιλέχθηκε να εκπροσωπήσει τη χώρα μας στην επόμενη φάση της Εuroscola που θα διεξαχθεί στο Στρασβούργο.
Έτσι, στα μέσα Φεβρουαρίου, αντιπροσωπεία των Junior και Senior Ambassadors του σχολείου μας, μαζί με το Μουσικό Σχολείο Καστοριάς, θα ταξιδέψει στο Στρασβούργο και θα συμμετάσχει σε προσομοίωση συνεδρίασης και άλλες δράσεις μέσα στο χώρο του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου.
Δεν είναι μόνο η χαρά και η ανυπομονησία για το ταξίδι που κάνουν την καρδιά μας να χτυπάει με ενθουσιασμό. Είναι κυρίως η ηθική ικανοποίηση ότι η σκληρή δουλειά ανταμείφθηκε, αλλά και η διαπίστωση ότι ένα μικρό, επαρχιακό σχολείο, ένας Δαβίδ δηλαδή, συναγωνίστηκε με πολλούς Γολιάθ και απέδειξε αυτό που πρεσβεύει η γενικότερη φιλοσοφία του σχολείου μας κι αυτό που λέμε καθημερινά στους μαθητές μας: Αν κυνηγάς με πάθος το όνειρό σου, όσα εμπόδια κι αν συναντήσεις στο δρόμο σου, είναι σίγουρο ότι θα τα καταφέρεις!!!