Συζήτηση με την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Κέλλυ Λουφάκη

“Είστε από μόνοι σας ένα παράδειγμα προς μίμηση”, είπε στους μαθητές του Εσπερινού Γυμνασίου Χίου-Λ.Τ. η Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Ξιφασκίας με Αμαξίδιο, Κέλλυ Λουφάκη, χθες βράδυ στη συζήτηση που είχαμε μαζί της. Και το είπε εκείνη που αποτελεί πρότυπο δύναμης, θέλησης και αποφασιστικότητας. Αυτό από μόνο του αποδεικνύει την απλότητα, αλλά και το μεγαλείο του χαρακτήρα της. Πολλά και ενδιαφέροντα πράγματα μας είπε ακόμα, για το άθλημα με το οποίο ασχολείται, για την καθημερινότητά της, για την ενασχόλησή της με την πολιτική, για το τι σημαίνει “είμαι άτομο με αναπηρία” στην Ελλάδα του σήμερα, ενώ το μήνυμα που έστειλε σε όλους μας είναι να προσπαθούμε καθημερινά να γινόμαστε μια καλύτερη εκδοχή του εαυτού μας.
Η μέρα της γυναίκας είχε νόημα χθες στο σχολείο μας.
Σημ. Την συζήτηση πλαισίωσαν δύο παρουσιάσεις που επιμελήθηκε ο εκπαιδευτικός του σχολείου μας, Δημήτρης Βιδάλης, σχετικά με γυναίκες πρωταθλήτριες και γυναίκες Ευρωβουλευτές. Για αυτές θα μιλήσουμε σε επόμενη ανάρτηση.